Rozwód krok po kroku cz. 1

Od czego zacząć?

Jeśli podjęliśmy decyzję o rozwodzie warto zacząć od wizyty u prawnika, np. radcy prawnego.

Dlaczego? Najczęściej w sprawach dotyczących sfery życia rodzinnego targają nami skrajne emocje, które nie są dobrym doradcą. Warto więc powierzyć sprawę rozwodu profesjonaliście, który nie tylko podejdzie do tematu fachowo od strony merytorycznej, ale i będzie obiektywny.

Prawnik w pierwszej kolejności wytłumaczy nam jakie są przesłanki zasądzenia rozwodu przez sąd. Dalej omówi jak wygląda taki proces rozwodowy. Powie nam również jakie dowody należy przedstawić w sprawie oraz ile szacunkowo postępowanie może potrwać, co zależne będzie przede wszystkim czy rozwód będzie z orzeczeniem winy czy bez.

Niestety w praktyce często osoby reprezentujące się same (bez prawnika) w postępowaniach rozwodowych popełniają wiele błędów. Błędy te sprzyjają przedłużaniu postępowania i jego większemu komplikowaniu. Już samo postępowanie o rozwód bywa żmudne i skomplikowane więc nie warto narażać się na dodatkowe trudności.

Jak się przygotować do wizyty u radcy prawnego?

Radca prawny podczas spotkania będzie chciał ustalić na jakim efekcie nam zależy, tzn. co chcemy osiągnąć w postępowaniu. Jeśli chcemy złożyć pozew o rozwód z orzeczeniem o winie drugiej strony – warto zacząć zbierać dowody na wykazanie tej winy od momentu podjęcia decyzji o rozwodzie.

Prawnikowi będzie zdecydowanie łatwiej, jeśli będziemy wiedzieć jaki efekt chcemy osiągnąć. Wstępne zebranie dowodów jakimi już dysponujemy jeszcze przed spotkaniem z prawnikiem również przyspieszy sprawę.

Chcesz, aby sąd orzekł o winie Twojego małżonka w rozpadzie małżeństwa, ale nie wiesz jakie dowody powinieneś przedstawić? Nie ma problemu! Zawsze można umówić się na spotkanie, na którym prawnik dopiero przedstawi to na co należy zwrócić uwagę i jakie dowody będą użyteczne w procesie.

Potrzebujesz pomocy prawnej przy przygotowaniu pozwu do rozwód bez orzekania o winie?

W takim przypadku, jeśli zależy Ci, aby sprawa była załatwiona jak najszybciej, zadbaj o przygotowanie dokumentów w postaci skróconych aktów urodzenia dzieci (jeśli takie pochodzą z małżeństwa) oraz aktu małżeństwa. Dokumenty zdobędziesz w urzędzie stanu cywilnego. Te dokumenty są absolutnie niezbędne do postępowania rozwodowego.