PRAWO DLA KAŻDEGO

Podwyżki kredytów – czy istnieje możliwość zmniejszenia miesięcznej raty?

Niestety sytuacja gospodarcza w Polsce nadal jest bardzo trudna. Inflacja nie wyhamowuje, co odbija się między innymi na wzroście rat kredytów, w związku z podwyżką stóp procentowych. Dlaczego moje raty kredytowe rosną? Rada Polityki Pieniężnej dokonuje podwyżki stóp procentowych w ramach walki z inflacją. Z… Czytaj więcej »Podwyżki kredytów – czy istnieje możliwość zmniejszenia miesięcznej raty?

Gościsz uchodźcę z Ukrainy? Umowa użyczenia a może prekarium?

Nie da się ukryć, że Polacy z dużym zaangażowaniem udzielają pomocy uchodźcom z Ukrainy, w tym udostępniając im swoje mieszkania. Wśród osób goszczących uchodźców z Ukrainy pojawiają się jednak obawy, że takie nieodpłatne udostępnienie mieszkania może wywołać negatywne konsekwencje. W szczególności chodzi tutaj o kwestię prowadzenia eksmisji, jeśli… Czytaj więcej »Gościsz uchodźcę z Ukrainy? Umowa użyczenia a może prekarium?

Kiedy wyrok jest prawomocny w postępowaniu karnym i cywilnym?

Wyrok prawomocny w sprawie karnej W sprawie karnej wyrok jest prawomocny jeżeli nie przysługuje od niego zwyczajny środek zaskarżenia. Zwyczajnym środkiem zaskarżenia jest apelacja. Wyrok sądu pierwszej instancji uprawomocni się w terminie 7 dni od daty wydania wyroku. W tym terminie można złożyć wniosek o sporządzenie… Czytaj więcej »Kiedy wyrok jest prawomocny w postępowaniu karnym i cywilnym?

Umowa rezerwacyjna mieszkania – co musisz o niej wiedzieć?

Rezerwacja mieszkania u dewelopera najczęściej stanowi pierwszy krok na drodze do nabycia własnego lokum. Stanowi ona niejako potwierdzenie złożenia zamówienia na konkretny lokal. Przyjrzyjmy się jadnak bliżej tematyce umowy rezerwacyjnej mieszkania. Czym właściwie jest umowa rezerwacyjna zakupu mieszkania? Zawieranie umowy rezerwacyjnej stanowi powszechną praktykę w… Czytaj więcej »Umowa rezerwacyjna mieszkania – co musisz o niej wiedzieć?

Ustalenie ojcostwa przed porodem – jak to wygląda?

Uznanie ojcostwa przed porodem dotyczy mężczyzn, którzy nie są mężami matki dziecka. Zgodnie bowiem z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dnia od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki.… Czytaj więcej »Ustalenie ojcostwa przed porodem – jak to wygląda?